Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Колегія суддів апеляційного суду скасувала рішення суду першої інстанції, яким було встановлено факт проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу громадянки П. з загиблим військовослужбовцем громадянином С., залишила без розгляду заяву громадянки П., частково задовольнивши апеляційну скаргу рідної сестри громадянина С.
Обставини справи:
У грудні 2017 року громадянка П. звернулась до районного суду з заявою та просила встановити факт проживання її та С. однією сім’єю без реєстрації шлюбу понад два роки, з вересня 2015 року до часу відкриття спадщини після смерті С. – 20 листопада 2017 року. Посилалась жінка на те, що встановлення факту їй необхідно для отримання одноразової грошової допомоги та визначення її статусу як дружини військовослужбовця.
Рішенням Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 12 грудня 2017 року заяву було задоволено.
Проте, з таким рішенням суду не погодилася сестра загиблого, яка не була залучена до участі у справі та не повідомлялася про її розгляд. В січні 2020 року вона подала апеляційну скаргу з вмотивованим клопотанням про поновлення строку на оскарження та вказуючи на те, що з матеріалами справи та з рішенням суду її адвокат ознайомився лише 19.12.2019 після призначення судді. (тривалий час у суді не працював жоден суддя).
У апеляційній скарзі сестра загиблого вказувала з посиланням на документи, що саме вона постійно проживала спільно зі своїм рідним братом до 2016 року та має право на отримання одноразової грошової допомоги після його загибелі, оскільки з березня 2016 її брат уклав контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України строком на 3 роки; з травня 2017 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції на території Донецької області; помер 20 листопада 2017.
З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що між заявницею громадянкою П. та особою, яка подала апеляційну скаргу громадянкою С., сестрою загиблого, існує спір про право на отримання одноразової грошової допомоги.
Тож відповідно до приписів статті 235 ЦПК України (у редакції, чинній на час розгляду справи судом першої інстанції), керуючись частиною 6 статті 294, статтями 374,375,376,381-384 ЦПК України суд постановив:
Таким чином, кожна сторона має право в установленому законом порядку звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. При цьому, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду у випадках передбачених ст.389 ЦПК України.
Довідково: згідно з частиною шостою статті 235 Цивільного процесуального кодексу України (у редакції, чинній на час розгляду справи судом першої інстанції), якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Детально з повним текстом постанови від 26 лютого 2020 року можливо ознайомитися за єдиним унікальним номером №387/1082/17 в ЄДРСР.
Прес-служба суду