flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Апеляційний суд залишив в силі вирок про довічне позбавлення волі

24 вересня 2021, 12:10

Кропивницький апеляційний суд залишив без задоволення апеляційні скарги обвинуваченого та його захисника, та залишив без змін вирок районного суду, яким  громадянину  К. визначено покарання у виді довічного позбавлення волі.

Мешканця міста Кропивницького  1991 року народження, неодноразово судимого за скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів, визнано винним у тому, що він, перебуваючи у стані наркотичного сп’яніння, у часовому проміжку з 22:00 години 26 червня до  5:30 години 27 червня 2019 року вчинив:

  • закінчений замах на вбивство жінки по вулиці Лелеківській;
  • незакінчений замах на вбивство двох жінок на території Новомиколаївського пляжу;
  • вбивство з особливою жорстокістю чоловіка похилого віку по вулиці Береговій у місті Кропивницькому.

У апеляційній скарзі обвинувачений просив пом’якшити призначене покарання мотивуючи тим, що районний суд не в повній мірі врахував те, що він вину визнав повністю, щиро розкаявся, має на утриманні малолітню дитину.

Захисник у своїй апеляційній скарзі просив призначити обвинуваченому більш м'яке покарання, ніж довічне позбавлення волі, яке є надто суворим; виключити з мотивувальної частини вироку обтяжуючу обставину - вчинення кримінальних правопорушень в стані наркотичного сп’яніння. Вважав, що достатнім для виправлення та попередження нових злочинів буде остаточне покарання у виді позбавлення волі строком на 14 років.

Фактичні обставини кримінальних правопорушень, кваліфікація дій  та доведеність вини чоловіка у вчинених кримінальних правопорушень в апеляційній скарзі ніким з учасників провадження не оспорювались.

Твердження обвинуваченого та його захисника про надмірну суворість призначеного покарання та необґрунтованість висновків районного суду в цій частині, колегія суддів вважає безпідставними.

Як убачається із кримінального провадження, районний суд, призначаючи покарання, враховував ступінь тяжкості вчинених злочинів, які є умисними, особливо тяжкими, дані про особу винуватого, котрий раніше неодноразово притягувався до кримінальної відповідальності за тяжкі та особливо тяжкі злочини, не мав місця роботи, не одружений, має на утриманні малолітню дитину, не перебуває на спеціальних обліках у лікарів. Обставини, що пом’якшують покарання – визнання вини та наявність на утриманні малолітньої дитини, обставини, що обтяжують покарання – рецидив кримінальних правопорушень, вчинення кримінального правопорушення в стані наркотичного сп’яніння та вчинення кримінального правопорушення щодо особи похилого віку.

Зокрема, у 2006  році (у 15-річному віці) громадянина К. було засуджено за вчинення грабежу, розбою, крадіжки, шахрайства та призначено покарання у виді позбавлення волі строком на 5 років; звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком 2 роки;

у 2009  році (у 18-річному віці) громадянина К. було засуджено за вчинення грабежу та призначено покарання у виді позбавлення волі строком на 5 років 1 день. У квітні 2012 року звільнений умовно-достроково на 1 рік 5 місяців 24 дні;

у 2012 році громадянина К. було засуджено за вчинення розбою та призначено покарання у виді позбавлення волі строком на 8 років з конфіскацією всього майна, належного йому на праві приватної власності. У листопаді 2018 року звільнений умовно-достроково на 1 рік 6 місяців.

Тобто, через 8 місяців після умовно-дострокового звільнення від відбування покарання у виді позбавлення волі чоловік, перебуваючи у стані наркотичного сп`яніння, вчинив закінчений замах на вбивство однієї жінки та незакінчений замах на вбивство двох жінок, а надалі одразу вчинив умисний особливо тяжкий злочин, внаслідок якого з особливою жорстокістю вбив чоловіка похилого віку.

Таким чином, місцевим судом при призначенні покарання засудженому обґрунтовано враховано його надзвичайну небезпечність для суспільства, оскільки будучи раніше судимим за вчинення умисних особливо тяжких злочинів на певний строк та звільнений від відбування покарання умовно-достроково, громадянин К. належних висновків для себе не зробив, не виправився та в період не відбутого покарання, вчинив нові умисні особливо тяжкі злочини, усвідомлюючи тяжкість вчинених злочинів та їх наслідків, що свідчить про повну антисоціальну спрямованість особи обвинуваченого, усталеність його протиправної поведінки, а також про те, що він зневажливо ставиться до суспільства та встановлених у ньому правил поведінки, до життя та здоров’я інших людей, і є особою зухвалою та схильною до вирішення своїх життєвих потреб шляхом вчинення насильницьких дій щодо інших людей, не зупиняючись перед позбавленням їх життя.

Колегія суддів апеляційного суду погодилась з обґрунтованим висновком районного суду, що призначення громадянину К. покарання у виді позбавлення волі на певний строк, навіть у максимальному розмірі, не сприятиме його виправленню та досягненню щодо нього мети кримінального провадження, а тому не вважає за можливе застосувати до останнього інше покарання, ніж довічне позбавлення волі.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом трьох місяців з дня проголошення судом апеляційної інстанції.

З повним текстом ухвали апеляційного суду та вироком районного суду можливо ознайомитися  у ЄДРСР за єдиним унікальним номером №404/9214/19.

 

Прес-служба суду