Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Днями Центр Разумкова презентував результати дослідження ставлення громадян України до судової системи, проведеного на замовлення Офісу Ради Європи в Україні за двома напрямами: репрезентативне опитування громадян та опитування учасників судових засідань на виході з приміщень судів.
Дослідження показало, що більшість опитаних відвідувачів українських судів вважає рішення судів законними і справедливими.
Так, 66,1 % опитаних, у чиїх справах були винесені судові рішення, відповіли, що рішення законні і справедливі. А 92,2 % респондентів вважають їх такими, отримавши рішення суду на свою користь, 36,8 % – на користь супротивної сторони, 60,4 % – як компромісне рішення.
Опитування учасників судових засідань на виході з приміщень 100 судів відбувалося з 21 по 28 жовтня 2020 року. Було опитано 1117 респондентів віком від 18 років з усіх регіонів України (крім АР Крим та Севастополя). Теоретична похибка вибірки не перевищує 3,1 %.
Опитування громадян України здійснювалося з 9 по 14 жовтня 2020 року в усіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Було опитано 2019 респондентів віком від 18 років у 121 населеному пункті. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3 %.
При аналізі результати дослідження порівнювалися з результатами аналогічних досліджень, проведених Соціологічною службою Центру Разумкова у 2012, 2017 та 2019 роках.
Порівняно з 2019 роком зросла частка тих осіб, які цілком або скоріше підтримують зміни в системі правосуддя, із 30,7 % до 42,2 %, а частка тих, хто не підтримує, знизилася з 21,6 % до 15,4 %.
Слід звернути увагу, що більшість громадян не мають особистого досвіду спілкування з судами і визначають своє ставлення до судової системи на підставі чужого досвіду або інформації в ЗМІ, ставлення населення загалом до судової системи є негативним, а рівень довіри – низьким.
Проте, як зазначається у звіті, рівень довіри громадян, які мають власний нещодавній досвід спілкування з судами, значно вищий. Крім того, баланс довіри цих громадян до судів та судової системи є позитивним, тобто кількість тих, хто довіряє судам, більша, ніж тих, хто не довіряє.
Тобто високий рівень негативного ставлення до судів значною мірою формується негативним інформаційним полем. Результати дослідження показали, що його вплив досить ефективно усувається при спілкуванні громадян із судами.