flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

Публікація у ЗМІ: щотижневик «Народне слово» «З урахуванням інтересів дитини…»

25 липня 2017, 10:10

         Днями колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду  Кіровоградської області розглянула цивільну справу за апеляційною скаргою громадянки (назвемо її Тетяною) на рішення  районного суду, який відмовив їй брати участь у вихованні онука. Апеляційний суд, врахувавши інтереси дитини, став на боці бабусі. Хоча й не повністю, але скаргу її задовольнив.

         Літня жінка втратила єдиного сина, який помер від тяжкої хвороби. Єдина кровна людина – її онук, на якого вона спрямувала свою любов і турботу. Бабуся Тетяна вважала за необхідне підтримувати  хлопчика, який росте без батька. Їхнє спілкування тривало без проблем, доки невістка жила сама, але як тільки вона  налагодила  своє особисте життя, почали виникати непорозуміння в спілкуванні з колишньою свекрухою.  А з  часом   дитина  повністю була  ізольована  від бабусі. Скільки б вона не намагалася врегулювати це питання, домовитись з невісткою не виходило, ситуація все більше загострювалася.    Тоді Тетяна звернулась до суду за захистом своїх  прав на спілкування з внуком.  Вона вже втратила сина і не хотіла втратити ще й внука, спілкування з яким становить сенс її життя. 

       Рішення суду першої інстанції було зовсім не на користь позивачки. Апеляційний суд його скасував, постановив нове рішення, задовольнивши позов частково, і визначив спосіб участі бабусі у  спілкуванні та вихованні її малолітнього внука.  Згідно з рішенням Тетяна якого має право один раз протягом доби щомісяця спілкуватися з дитиною з можливістю спільного відпочинку у літній період за присутності матері, на території, яку визначить мати дитини.

            Мотивуючи рішення, апеляційний суд врахував одне з найважливіших прав  дитини – право на сімейне виховання. Це право дитини включає, крім виховання батьками, право на спілкування з іншими членами сім'ї: дідом, бабою, іншими родичами.

          – Відповідно до ч. 7 ст.7 Сімейного кодексу України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, у томі числі і спілкуватися зі своїми бабусею та дідусем, – коментує рішення суду суддя-спікер Апеляційного суду  Кіровоградської області  Людмила Дьомич. – Одним із принципових положень, закріплених у Декларації прав дитини, проголошеної Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, є те, що дитина повинна зростати в умовах турботи. У статті 3 Конвенції про права дитини закріплено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

       Відповідно до ст. ст. 6, 27 названої Конвенції держави-учасниці забезпечують у максимально можливій мірі виживання і здоровий розвиток дитини; визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Відповідно до СК України сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства,  з максимально можливим урахуванням інтересів дитини. Кожен учасник сімейних відносин має право на судовий захист.  З урахуванням обставин справи, визначений апеляційним судом порядок спілкування відповідатиме принципу розумності, справедливості, збалансованості між інтересами всіх учасників сімейних відносин, пріоритетному інтересу дитини, сприятиме підтримці зв'язків дитини з родичами, участі бабусі  у вихованні внука.

          – Разом з тим, якщо в подальшому  зміняться життєві обставини, пов'язаних із віком та станом здоров'я дитини, є інші способи участі бабусі у вихованні внука, – роз‘яснює далі Людмила Дьомич. – Не виключено збільшення часу і днів побачень, зміни місця зустрічей та спільного відпочинку з дитиною.  Батьки чи інші особи, з якими проживає дитина, не мають права перешкоджати близьким родичам дитини спілкуватися і виховувати внуків чи правнуків. У противному разі дідусі та бабусі ма­ють право на звернення до суду з позовом про їх усунення. Як правило,  діти  проживають   у сім'ї своїх батьків. Однак право дитини на сімейне виховання охоплює також  її право на спілкування з  іншими членами сім'ї.  Підставою цього права є родин­ний зв'язок між бабусею, дідусем і внуком або прабабусею, прадідусем і правнуком.  

            Суд при розгля­ді спору   керується першочергово  інтересами дітей. Рішенням встановлюються  способи участі названих родичів у вихованні дитини – систематичні зустрічі, відвідування дитиною їх місця проживання, місце і час їх спілкування з урахуванням віку, стану здоров'я ди­тини, поведінки родичів, а також інших обставин, що мають істотне значення. Якщо інтереси дитини вимагають присутності під час побачень матері, іншої особи – виховате­ля, вчителя, лікаря, суд може відобразити це у рішенні.

 

Світлана КОСТЕНКО.